Małe zmiany, wielki efekt. Jak przygotować biuro do potrzeb osób menstruujących?
Właściciele firm coraz więcej uwagi przykładają dziś do komfortu pracy w biurze. Standardem jest dostęp do wygodnych stanowisk pracy, odpowiedniego oświetlenia czy klimatyzacji. W biurach pojawia się też coraz więcej zieleni, a także specjalne przestrzenie do gier, spokojnej rozmowy i odpoczynku. Co więcej, w kuchni możemy znaleźć filtrowaną wodę, dobrą kawę i świeże owoce, a w łazienkach krem do rąk i ręczniki papierowe (także dla tych, którzy nie chcą korzystać z suszarek). Czego brakuje? Produktów menstruacyjnych. Bo choć pracodawcy nierzadko stają na głowie, by ludziom w ich firmach dobrze się pracowało, to zapominają o podstawowych potrzebach kobiet.
Tymczasem miesiączka, naturalny proces fizjologiczny, dotyczy około połowy pracowników. I zdarza się, że pojawia się w niespodziewanym momencie, co – gdy osoba menstruująca jest nieprzygotowana – wywołuje wstyd i frustrację. A wystarczy odrobina empatii, by odwrócić sytuację.
Źródło: Adobe Stock
Link: Sprawdź czy Twoje miejsce pracy jest przyjazne osobom menstruującym
Do tworzenia przyjaznych miejsc pracy dla wszystkich pracowników zachęca pracodawców Kulczyk Foundation. Organizacja, wspólnie z partnerami: Polską Radą Biznesu, Pracodawcami RP, Okresową Koalicją i Sukcesem Pisanym Szminką, inicjuje pierwszą edycję ogólnopolskiego programu Cykl Kariery.
Kampania skierowana jest do wszystkich firm, instytucji, jednostek administracji publicznej i organizacji społecznych. Do programu można dołączyć w bardzo prosty sposób. Wystarczy wypełnić deklarację, która znajduje się na stronie cyklkariery.pl, a następnie wdrożyć kilka, niewymagających wielkich nakładów finansowych, zmian.
Źródło: Adobe Stock
Proste kroki do większej przyjazności
Na zdrowie i higienę menstruacyjną składa się m.in. dostęp do preferowanych i odpowiednich środków higienicznych (tamponów i podpasek), a także bezpiecznych miejsc pozwalających na ich zmianę i utylizację oraz urządzeń sanitarnych.
Tylko tyle czy może raczej aż tyle, biorąc pod uwagę liczby: 1 na 5 kobiet w Polsce miała problem z zakupem odpowiednich artykułów menstruacyjnych.
Chcąc stworzyć miejsce pracy przyjazne wszystkim pracownikom, zacznijmy więc od zapewnienia bezpłatnych produktów higienicznych. Na stronie cyklkariery.pl znajduje się kalkulator, który pozwala zaplanować koszty. I tak firma zatrudniająca 15 kobiet, chcąc zabezpieczyć panie na pierwszy niespodziewany dzień okresu, potrzebuje 45 produktów (23 podpasek i 23 tamponów). Koszt zakupu to 20 zł. Przy pełnym zaopatrzeniu (nie tylko w pierwszym dniu miesiączki) mówimy o 150 produktach i wydatkach rzędu 65 zł miesięcznie. Pamiętajmy jednak, że to produkty awaryjne, z których nie wszystkie kobiety w firmie będą chciały lub musiały korzystać. Realny miesięczny koszt artykułów może być więc znacznie mniejszy.
Ważne też, żeby osoby menstruujące miały nieskrępowany dostęp do toalet, w których w dowolnym momencie mogą swobodnie zmienić środki higieniczne. A skoro o tym mowa – nie zapominajmy też o pojemniku na odpady w każdej kabinie.
Wyzwaniem będzie na pewno stworzenie kultury przyjaznej menstruacji w miejscu pracy i zaangażowanie w działania wszystkich pracowników, niezależnie od płci. Jednak już niewielkie zmiany – jak choćby pojawienie się w łazienkach produktów menstruacyjnych – mogą pomóc w zwiększaniu świadomości na temat zdrowia menstruacyjnego i przeciwdziałaniu tabu.
I ostatnia kwestia – odpowiednie zaplanowanie czasu pracy. Warto pamiętać o dodatkowym czasie związanym z wymianą środków higienicznych czy dolegliwościami. Część pań może też cierpieć np. na endometriozę czy PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego)/PMDD (przedmiesiączkowe zaburzenie dysforyczne) i potrzebować wolnego na wizytę u lekarza czy zwolnienia lekarskiego.
Źródło: Adobe Stock
To się opłaca!
Stworzenie miejsca przyjaznego wszystkim pracownikom przekłada się na konkretne korzyści. Zarządzanie czasem pracy, które uwzględnia potrzeby osób menstruujących może zwiększyć frekwencję. Dostęp do środków higienicznych i możliwość swobodnej rozmowy na tematy związane ze zdrowiem wpływa na wzrost pewności siebie u pracowników, a także tworzy dobrą atmosferę pracy – osoby menstruujące czują się otoczone opieką, mogą też liczyć na wsparcie otoczenia. A to z kolei wpływa na lepszą komunikację wewnątrz firmy.
Wrażliwość pracodawcy i współpracowników zwiększa także wydajność, a znajomość cyklu efektywność i kreatywność osób menstruujących.
Wszelkie działania podejmowane przez firmę na rzecz równości płci sprawiają, że ta staje się bardziej atrakcyjnym miejscem pracy dla przyszłych pracowników. Rośnie też jej konkurencyjność i szansa na pozyskanie nowych kontrahentów.
Co ważne, włączając się w kampanię Cykl Kariery, firma ma również szansę przyczynić się do realizacji Globalnych Celów Zrównoważonego Rozwoju.
– Stwórzmy przestrzeń, która wydobędzie moc z każdej i każdego z nas, bez względu na płeć. W równości i różnorodności drzemie siła, którą warto wykorzystać. Zadbajmy o zdrowie menstruacyjne w naszych miejscach pracy – zachęca Dominika Kulczyk, prezeska Kulczyk Foundation.
Patronat nad kampanią Cykl Kariery objął UN Global Compact Network Poland oraz Omni Calculator. Wirtualna Polska i Money.pl patronują programowi medialnie. Szczegółowe informacje na temat kampanii, a także sporą dawkę wiedzy można znaleźć na stronie cyklkariery.pl.